۳۴

چادگان، فریدونشهر و افوس در رقابت جذب گردشگران تابستانی

بیش از سیصد هزارنفر از سه شهر چادگان، فریدونشهرو افوس بازدید کردند
اصفهان‌امروز:
تابستان گرم بیشتر مناطق استان اصفهان و تعطیلات چند روزه آخر هفته بعد از ماه مبارک رمضان به تنهایی توانست حجم قابل توجهی از مسافران و گردشگران را به سمت خنک ترین شهرهای استان اصفهان بکشاند.
آب و هوای مطبوع و به نسبت خنک شهرستان های فریدونشهر، بوئین میاندشت، فریدن و چادگان موجب شد تا در تعطیلات آخر هفته گذشته حجم بالای مسافر به این شهرستان ها سفر کنند.
شهرستان فریدونشهر با آبشارها، چشمه سارها، جنگل ها، کوه هایی با دامنه های پوشیده از گیاهان با طراوت و طبیعتی بکر با ارتفاع ۲۵۳۰ متری از سطح دریا با لقب بام ایران؛ شهرستان بوئین میاندشت با طبیعت کوهستانی زیبا، چشمه سارهایی فراوان و جوشان با آب و هوایی مطبوع و خنک و شهرستان چادگان با ویژگی هایی همچون آب و هوایی بهاری در حاشیه رودخانه زاینده رود و مجتمع های اقامتی با امکانات مناسب؛ توانستند بیشترین گردشگر و مسافران را از سرتاسر استان و کشور به سمت خود جذب کنند.
در این میان شهرهای چادگان، فریدونشهر و افوس جزو سه شهر پر بازدید غرب استان اصفهان قرار گرفته وبیشترین آمار حضور گردشگر را که از بیش از سیصد هزار نفر میشد را به خود اختصاص دادند.
یکصدو شصت هزار نفر فریدونشهر را برای گردش انتخاب کردند
شهردار فریدونشهر میزان ورود گردشگران در تعطیلات عید فطر را بیش از یکصد و شصت هزار نفر عنوان کرد و اظهار کرد: نزدیک به پنجاه هزار خودرو در سه روز آخر هفته گذشته وارد فریدونشهر شده اند که این آمار افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.
ابراهیم گوگونانی از تشکیل ستاد اسکان مسافران با محوریت شهرداری فریدونشهر خبر داد و گفت: باتوجه به نبود زیر ساخت های لازم و نبود متولی اصلی گردشگری در این شهرستان، سعی کردیم اسکان مطلوب مسافران را با توجه به امکانات شهرستان مدیریت کنیم و سپس به خدمات دهی بعدی بپردازیم.
گوگونانی از هماهنگی های صورت گرفته با اتاق اصناف شهرستان فریدونشهر خبرداد و گفت: شیفت بندی صنوف مهم جهت خدمت رسانی به مردم از اقدامت مهمی بود که در شهرستان انجام شد.
وی افزود: اصناف آمادگی تهیه مایحتاج غذایی دویست هزار نفر را داشتند که خوشبختانه در این زمینه مشکل خاصی بوجود نیامد.
شهردار فریدونشهر پربازدید ترین مکان های شهرستان را پارک کوهستانی معلم و آبشار پونه زار عنوان کرد و از همکاری دهیاری ها برای اسکان مسافران در تمام شهرستان تشکر کرد.
وی یکی از مهمترین چالش های مدیریت شهری در روزهای شلوغ شهر را نبود سرویس های بهداشتی مناسب و کافی عنوان کرد و گفت: هر چند اقدامتی مانند ترمیم و راه اندازی سرویس های بهداشتی پارک معلم و هماهنگی های لازم برای باز بودن اماکن عمومی جهت استفاده از سرویس های بهداشتی شده بود اما ظرفیت موجود نمی تواند پاسخ گوی حجم بالای مسافران باشد.
وی نبود فضای کافی جهت اسکان، کمبود مراکز درمانی و بهداشتی و عدم ارائه مناسب محصولات بومی در شهرستان را از مهمترین مشکلات شهرستان در خدمات رسانی به مسافران عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود طی سال های پاینده با ایجاد چنین تقاضای وسیعی از مسافران، عرضه خدمات و محصولات هم شتاب گیرد.
شهردار فریدونشهر ضمن قدردانی از مردم فریدونشهر به جهت همراهی گردشگران و مسافران که موجب نشاط و رضایت آنان را فراهم کرده بود، فریدونشهر را همچنان یکی از مناسبترین شهرهای استان اصفهان جهت گردش و تفریح در همه فصول عنوان کرد و از همه مسافران تابستانی این شهر به جهت انتخاب فریدونشهر برای سفر و گردش تشکر کرد.
افوس مقصد پنجاه هزارنفر از مسافران
در روزهای پر سفر تعطیلات عید فطر شهرستان بوئین میاندشت هم که یکی از شهرستان های سردسیر استان اصفهان است مقصد شمار زیادی از گردشگران بود.
طی این ایام شهر افوس یکی از شهرهای پر بازدید شهرستان بوئین میاندشت، نزدیک به پنجاه هزار نفر بازدید کننده طی تعطیلات آخر هفته گذشته را در خود جای داد.
در همین رابطه شهردار افوس حضور گردشگران را در این شهر بی سابقه دانست و گفت : این شهرداری با تمامی پرسنل، تمام تلاش خود را در راه خدمت رسانی به گردشگران انجام داد.
روح الله بابایی ، با اشاره به اینکه افوس یکی از قطب های گردشگری غرب استان اصفهان است، گفت: افوس با داشتن بالغ بر ۱۲۰۰ چشمه از بهترین نقاط گردشگری در فصل تابستان است.
بابایی سد و سرچشمه افوس ، آبشار باقره گل ، چشمه های دره دی ، مناطق حاشیه رودخانه افوس ، تپه داژگان و پارک های سطح شهر را از نقاط پر بازدید شهر افوس دانست و گفت تمامی امکانات شهری افوس در خدمت رسانی به گردشگران فعال است .
وی در ادامه صحبت های خود با درخواست از مسئولان برای تأمین اعتبارات مورد نیاز در زمینه آماده نمودن زیر ساختهای گردشگری گفت این شهرداری آمادگی دارد با تمامی سرمایه گذاران در صنعت گردشگری همکاری لازم را داشته باشد .
بیش از یکصد هزار نفر چادگان را برای گردش و سفر انتخاب کردند
چادگان که به لحاظ امکانات اقامتی و تفریحی نسبت به شهرهای دیگر وضعیت مناسبی دارد مثل همیشه یکی از شهرهای مهم استان اصفهان برای انتخاب گردشگران بود.
فرماندار شهرستان چادگان با اعلام این مطلب که در دو روز پایانی هفته گذشته بیش از ۹۰ هزار نفر در مجتمع های اقامتی این شهرستان اسکان داده شده بودند، آمار ارائه شده از میزان حضور گردشگران در این شهرستان را باتوجه به سیستم ثبت الکترونیکی ورود مسافران به مجتمع های گردشگری، به نسبت دقیق اعلام کرد و گفت: پیش بینی می شود بیش از چهل و پنج هزار نفر هم در شهرستان خارج از مجتمع ها و اماکن رسمی اسکان داده شده اند.
حبیب اله معتمدی از تشکیل ستاد تسهیلات سفر شهرستان با حضور مسئولین شهرستانی در ده روز گذشته خبر داد و گفت: تمام پیش بینی های لازم برای حضور مسافران و خدمات رسانی مناسب به آن ها صورت گرفته بود.
وی چادگان را تنها شهر با امکانات مناسب اقامتی در غرب استان اصفهان دانست و گفت: نزدیک به چهار هزار عدد ویلا آماده سرویس دهی به مسافرانی هستند که برای تفریح و استفاده از آب و هوای مطبوع و امکانت تفریحی مناسب به این شهر سفر می کنند.
فرماندار شهرستان چادگان مهمترین مشکل این شهرستان در حوزه گردشگری را جاده یک طرفه ۳۰ کیلومتری منتهی به محور اصلی اصفهان – الیگودرز دانست و گفت: یک طرفه بودن این جاده و عرض کم آن موجب ایجاد ترافیک شدید و حوادث رانندگی می شود که امیدواریم با پیگیری های بیشتر و مساعدت مسئولین مشکل این جاده هم به زودی حل شود تا شاهد اوقات مناسب بی خطر برای گردشگران و مسافران باشیم.
توسعه گردشگری تنها راه توسعه غرب استان اصفهان
زمستان های پر برف و جذاب، کوهستان هایی با طبیعت زیبا، حاشیه های دیدنی سرچشمه های زاینده رود، دشت لاله های واژگون، دامنه های پر آب و چشمه ساران بی بدیل، آبشارها و رودهای روان و پرخروش به انضمام مردمی بافرهنگ، نجیب با خرده فرهنگ هایی دیدنی از اقوامی متحد با محصولات مختص و بعضا بی نظیر، از ویژگی های منحصر بفرد منطقه غرب استان اصفهان است که با توسعه زیر ساخت های گردشگری آن می توان هم به خروج شهرها و روستاهای آن از محرومیتی چندین ساله کمک کرد و هم رنگ و لعابی دیدنی تر به گردشگری استان اصفهان اضافه کرد.
به نظر میرسد توسعه گردشگری تنها راه توسعه شهرها و روستاهای غرب استان اصفهان است…

محسن رحیمی

۱۲۲

 

۸۷۶۸۶۸

فریدونشهر فضای مطلوب گردشگری در غرب استان اصفهان است

ابراهیم گوگونانی شهردار فریدونشهر در گفت و گو با خبرنگار اصفهان امروز در مورد میزان استقبال مسافرین در تعطیلات عید فطر در فریدونشهر گفت: بیش از ۵۰ هزار خوردرو و بیش از ۱۶۰ هزار گردشگر در سال جاری در شهر ورود پیدا کردند که مهمترین چالش گردشگران را وجود خدمات اولیه مانند سرویس بهداشتی و محلی برای اسکان دانست .

گوگونانی افزو د با توجه به تجارب گذشته و مشکلات موجود در شهر تصمیم بر آن شد تا ستاد اسکان گردشگران عید فطر را تشکیل دهیم. این ستاد با محوریت شهرداری تشکیل شد. البته متولی اصلی آن سازمان میراث فرهنگی و گردشگریست که اقدامی در این رابطه از سوی این سازمان انجام نگرفت.

وی مهمترین چالش ستاد اسکان را با توجه به نام آن ابتدا اسکان گردشگران سپس ارائه خدمات مطلوب و تامین مایحتاج ضروری گردشگران دانست.

شهردار فریدونشهر برنامه ریزی ها را در جهت تامین نیاز به مواد غذایی بیش از ۲۰۰ هزار نفرعنوان کرد و از جلسه شهرداری با اصناف شهرستان خبر داد که هماهنگ شد تا واحد های مرتبط به صورت شیفت حضور داشته باشند که از جمله آن میتوان به صنف نانوایان و فروشگاه های مواد غذایی و سوپرمارکت ها شاره کرد.

وی با اشاره به پایین بودن تعداد سرویس های بهداشتی در شهر از الزام باز بودن مساجد  به صورت تمام وقت جهت اسکان در مساجد و استفاده از سرویس های بهداشتی آن را یاداور شد.

گوگونانی مهمترین مراکز گردشگری در شهر را پارک سراب و آبشار پونه زار دانست و از همکاری سازمان دهیاری ها جهت اسکان در این دو محل خبر داد.

در پارک سراب محلی برای پارک مناسب لوازم نقلیه مسافرین در نظر گرفته شد همچنین در محل آبشار پونه زار با توجه به فاصله محل توفق و محل تفرجگاه این منطقه پوشش مناسب در مورد سرویس های بهداشتی انجام شد.

شهردار فریدونشهر از نیروهای نظامی و انتظامی در شهر برای تامین امنیت پایدار مسافران تشکر کرد.

وی ضمن تشکر از معاونت فرمانداری شهرستان از دریغ برخی ادارات و ارگان ها از در اختیار قرار دادن فضاهای خود جهت اسکان مسافران انتقاد کرد و از نارضایتی گردشگران در این رابطه خبر داد.

گوگونانی مهمترین مشکل برای سال های بعد برای گردشگران را نبود فضای کافی جهت اسکان دانست و عدم ارائه مناسب محصولات ناب شهرستان برای مسافران و کمبود خدمات بهداشتی و درمانی را از نقاط ضعف در شهر خواند  که باید به صورت عملی و با برنامه ریزی در مورد آن تصمیم گیری شود.

ایشان در پایان از گردشگران بخاطر حضور در این شهرستان و انتخاب آن به عنوان محلی برای تفریح و همچنین مردم خونگرم شهرستان فریدونشهر که کمال همکاری را در استقبال هرچه بهتر از مسافران داشتند قدر دانی و تشکر کردند.